Magnetická rezonacia /MR/
je vyšetrovacia metóda, ktorá využíva k zobrazeniu tkanív rádiofrekvenčné vlny v silnom magnetickom poli. Jej hlavné výhody sú vysoká kvalita obrazu bez použitia radiačného žiarenia, pričom nie sú známe jeho škodlivé účinky. MR je najcitlivejšou vyšetrovacou metódou pre posúdenie zmien mäkkých tkanív - mozgu, miechy, svalov, kĺbov, brucha, orgánov malej panvy a.i.
OTÁZKY:
Kde leží dieťa počas vyšetrenia?
Dieťa počas vyšetrenia leží na pohyblivej doske stola, ktorá je zasunutá do otvoru MR prístroja - krátky “tunel“. Počas vyšetrenia musí pacient ležať v kľude, bez pohybu. Odev nesmie obsahovať kovové súčasti, dieťa nemá mať piercing, predĺžené vlasy s obsahom kovových častíc, zubný strojček, inzulínovú pumpu a iné kovové materiály /feromagnetické látky/, lebo tie znemožňujú správnu rekonštrukciu a spôsobujú výpad obrazu.
Prípadné implantáty /svorky, stenty, umelé chlopne, umelé šošovky, endoprotézy /cudzie telesá musia byť kompatibilné s MR prístrojom, nesmú obsahovať feromagnetické látky/.
Implantovaný kardiostimulátor je absolútnou kontraindikáciou.
Ako dlho trvá vyšetrenie?
Čas vyšetrenia záleží podľa oblasti, ktorá sa má vyšetriť, ale zvyčajne nepresahuje 25-40 minút, ak dieťa dostatočne spolupracuje.
Kedy budú výsledky vyšetrenia?
Výsledky vyšetrenia bude mať Váš lekár do troch, maximálne piatich pracovných dní. Ak sa jedná o akútny život ohrozujúci stav, ešte v deň vyšetrenia.
Je MR vyšetrenie bolestivé?
Nie.
Ako pripraviť malé deti na MR vyšetrenie?
Ak má rodič o vyšetrení dostatok informácií, je vhodné sa s dieťaťom zahrať hru na “MR“.