Ultrasonografia /“sonografia“, ultrazvuk/

Ultrasonografia využíva na zobrazovanie, na rozdiel od elektromagnetického, t.j. röntgenového žiarenia /pri skiagrafii, skiaskopii či CT/, mechanické vlnenie častíc, ktoré má kratšiu vlnovú dĺžku ako počuteľný zvuk. Škodlivé účinky ultrazvuku používaného v diagnostike neboli doteraz dokázané, preto sa vyšetrenia nemusia obávať ani budúce mamičky.

Zdroj i prijímač ultrazvukového vlnenia sa nachádza v ultrazvukovej sonde. Pri prechode vlnenia rôznymi prostrediami dochádza ku rôznym fyzikálnym javom /lom, odraz, prechod vlnenia/, ktoré majú za následok zmenu vlnovej dĺžky vysielaného vlnenia. Toto zmenené vlnenie sonda prijíma a vysledkom je dvojrozmerný dynamický obraz na monitore prístroja.

Ultrasonografia je veľmi vhodná na zobrazovanie mäkkých tkanív /parenchymatóznych orgánov, svalov, kože a podkožia a do určitej miery i kĺbov/ a tekutinou vyplnených útvarov /močový mechúr, žlčník, žlčové cesty, črevo, ale i cysty, výpotky a pod./. U malých detí do cca 1,5 roka sa dá cez fontanely vyšetriť aj mozog.

Vzhľadom na to, že kosť a plyn sú pre ultrazvuk nepriepustné, nie je možné ultrazvukom vyšetriť kostnú štruktúru, vzdušné pľúca, ani plynom naplnený zažívací trakt.

Pomocou špeciálnej ultrazvukovej metódy, tzv. dopplerovského vyšetrenia, sa na prístupných miestach /krk, končatiny, vnútorné orgány/ vyšetruje aj cievny systém – tepny a žily.

 

OTÁZKY:

Je pred vyšetrením ultrazvukom potrebná špeciálna príprava?

Je vhodné, ak najmenej 3 hodiny pred vyšetrením brucha dieťa nepije nápoje sýtené CO2 a neprijíma tuhú stravu. O príprave Vás poučí odosielajúci lekár.

Kedy dostaneme výsledok vyšetrenia?

Výsledok vyšetrenia je hotový za cca 10 minút, čo je čas potrebný na spracovanie a napísanie nálezu.

Je vyšetrenie ultrazvukom bolestivé?

Nie, vyšetrenie je úplne neškodné, dobre ho tolerujú aj deti najnižších vekových skupín.

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com